You are here

Vitamin D i kronova bolest

 

Kronova bolest je nespecifično, zapaljensko oboljenje digestivnog trakta (zajedno sa ulceroznim kolitisom ), koje se javlja u velikom procentu populacije najčešće u periodu između 15. i 35. godine života, predominantno na donjem delu tankog creva ( ileum ) i debelom crevu ( kolon ). Tačan uzrok nastanka je još uvek nepoznat; svrstava se u autoimmune bolesti ( gde organizam napada sopstvene ćelije izazivajući hroničnu upalu i na kraju simptome ), a kao najverovatniji uzrok nastanka navodi se sinergija faktora nasleđa i faktora spoljašnje sredine. Genetski faktor igra bitnu ulogu, jer oko 20% obolelih ima najmanje jednog bliskog rođaka koji takođe ima neki od oblika zapaljenskih bolesti creva, a kao predisponirajući faktori navode se pušenje, ishrana bogata rafinisanim šećerima i upotreba kontraceptiva ( hormona ).

Simptomi Kronove bolesti razlikuju se u zavisnosti od faze bolesti i stanja organizma, ali se bol u predelu stomaka javlja u preko 75% slučajeva, temperatura u preko 50%, grčevi, gasovi, nadimanje, naizmenični zatvor i prolivaste stolice, retko sa primesama krvi, kao i opšta slabost i gubitak u težini.

Novine u lečenju simptoma Kronove bolesti su danas bazirane na vitaminu D, pre svega zbog njegove uloge u prevenciji i lečenju drugih autoimunih poremećaja, što je dobra polazna osnova koju podržavaju dalja klinička istraživanja.

U studiji objavljenoj u Indian Journal of Medical Research 2009, istraživači sa Hrišćanskog medicinskog koledža Vellore, pratili su odnos vitamina D u krvi 34 ispitanika sa Kronovom bolesti u poređenju sa 34 zdravih ispitanika. Oni su utvrdili da su ispitanici u prvoj grupi imali značajno manje vrednosti vitamina D u odnosu na kontrolnu, i takođe značajno, da je vrednost vitamina D bila u korelaciji sa težinom bolesti. Druga studija sprovedena od strane istraživača sa Univerziteta u Montrealu objavljena u Journal of Biological Chemistry u 2010. dokazala je da vitamin D deluje direktno na gen defensin beta 2 i NOD2, koji su povezani sa Kronovom bolesti - vitamin D u crevima stimuliše urođeni imuni sistem odbrane od patogenih bakterija, i poboljšava funkciju crevnog epitela. Konačno, studija slučaja sprovedena na Univerzitetu u Šefildu, objavljena u časopisu BMJ 2012. sugeriše da vitamina D može smanjiti težinu relapsa ( pogoršanja ), ili čak da ga u potpunosti spreči.

Takođe, vit D potencijalno može pomoći u prevazilaženju zamora , povećanju mišićne snage i poboljšanje kvaliteta života obolelih osoba. U dvostruko slepom istraživanju na 27 pacijenata u remisiji, koji su dobijali 2000 IU vitamina D dnevno, za 3 meseca zapaženo je značajno povećanje mišićne snage i znatno bolji kvalitet života ( uz značajno manje zamora ), gde su pacijenti sa najnižim nivoima vitamina D na početku imali najveći napredak posle korekcije. Takođe, pacijenti koji su normalizovali vitamin D imali su manji rizik za naknadnu operaciju od onih u kontrolnoj grupi.

Vođeni ovim podacima, istraživači su pretraživali i internet forume posvećene pacijentima sa Kronovom bolesti, gde su pacijenti razgovarali o primeni vitamina D. Oni su ustanovili da je kod 37 bolesnika koji su prijavili da koriste vit D, 70 % doživelo značajna poboljšanja simptoma. Ovo naravno nije poziv za samovoljno uključivanje vitamin D u terapiju, jer, potrebna su dalja istraživanja kako bi se utvrdila tačna doza i ustanovio najbolji algoritam primene vitamina D.

Izvori vitamin D u ishrani - ribe hladnih mora i njihova ulja, žumance, maslac, mleko, pečurke, nana, menta, ali doze koje su korišćene u istraživanjima zahtevaju dodatnu suplementaciju nekim od gotovih preparata. U toku je višegodišnje istraživanje na oko 130 pacijenata, koje će u narednom period dati preciznije podatke, a do tada vitamin D treba koristiti preventivno, kao u opštoj populaciji.

 

Literatura korišćena u izradi teksta:

1: Hassan V, Hassan S, Seyed-Javad P, Ahmad K, Asieh H, Maryam S, Farid F, Siavash A. Association between Serum 25 (OH) Vitamin D Concentrations and Inflammatory Bowel Diseases (IBDs) Activity. Med J Malaysia. 2013 Feb;68(1):34-8.

2: van Langenberg DR. Maintaining muscle strength in Crohn's disease: can a vitamin D daily keep muscle loss away? Dig Dis Sci. 2013 Feb;58(2):293-5.

3: Pekow J, Li YC, Hanauer SB. Association between higher predicted serum vitamin D levels and reduced incidence of inflammatory bowel diseases. Gastroenterology. 2012 Sep;143(3)

 

 

.

Urednik
Povezani i slični tekstovi