You are here
Aminokiseline
Amino kiseline su osnovni gradivni elementi proteina. Vrednost proteina koji se nalaze u namirnicama biljnog i životinjskog porekla procenjuje se na osnovu amino kiselinskog sastava.
Amino kiseline koje se sintetišu u organizmu nazivaju se neesencijalne, dok se amino kiseline koje naš organizam nije u mogućnosti da sintetiše nazivaju esencijalne amino kiseline i stoga ih je neophodno unositi putem ishrane. U esencijalne amino kiseline se ubrajaju: amino kiselina triptofan, amino kiselina fenilalanin, amino kiselina lizin, amino kiselina treonin, amino kiselina valin (BCAA*), amino kiselina metionin, amino kiselina leucin (BCAA*), amino kiselina izoleucin (BCAA*), amino kiselina arginin i amino kiselina histidin. Prvih osam amino kiselina su neophodne za održavanje azotne ravnoteže (balansa nitrogena), dok je amino kiselina histidin esencijalna samo za decu u fazi rasta, a amino kiselinu arginin odrasle osobe mogu sintetisati u tkivima ili to čine mikroorganizmi creva, pa je fakultativno esencijalna. Neesencijalne amino kiseline su: amin okiselina glicin, alanin, serin, zatim, amino kiselina norleucin, asparagin, potom, veoma važna amino kiselina za oporavak mišića glutamin, glutaminska kiselina, prolin, hidroksiprolin, kao i amino kiselina citrulin, tirozin i aminokiselina cistin.
Osobina preparata na bazi amino kiselina je da one veoma brzo po unošenju prelaze u krvotok, ali su ukupne količine gradivnih materija veoma male. Iz tog razloga upotreba amino kiselina, prvenstveno, treba da skrati vreme odsustva proteinske podrške iz krvotoka nakon noćnog sna ili napornog treninga.
Uzimanje preparata na bazi amino kiselina pokazuje pozitivne efekte na:
-jačanje imuniteta
-oporavak i regeneraciju nakon povreda, operacija i sl.
-zaštitu mišića od razgradnje
-stimulaciju lučenja prirodnog hormona rasta
-intenzivnije sagorevanje masti.
Uloga amino kiselina
Najvažnija hemijska reakcija amino kiselina je formiranje peptidne veze koja omogućava povezivanje dve amino kiseline i stvaranje lanca amino kiselina (peptidi i proteini).
Esencijalne i neesencijalne
U sastav čovekovog organizma ulazi ukupno 20 amino kiselina. 9 od njih se mogu izgraditi u samom organizmu, dok je preostalih 11 neophodno uneti kroz ishranu. Amino kiseline koje čovekov organizam nije u stanju stvoriti, a neophodne su za njegovo funkcioniranje se nazivaju esencijalne amino kiseline. Opisaćemo detaljnije esencijalne amino kiseline, na čelu sa tri amino kiseline, poznatije kao BCAA, odnosno amino kiseline razgranatog lanca (Leucin , Izoleucin iValin)
Valin amino kiselina je esencijalna amino kiselina (ljudski organizam je ne može sintetizovati). Izvor valina u ishrani je riba, sir živina i neke semenke.
Leucin je esencijalna amino kiselina (ljudsko telo je ne može sintetizovati). Leucin nalazimo u mnogim prehrambenim namirnicama kao što su: mlečni proizvodi, teletina, svinjetina, piletina i lisnato povrće.
Izoleucin amino kiselina je, takođe, esencijalna amino kiselina. Izoleucin se sintetizuje u biljkama i mikroorganizmima. Bogat izvor izoleucina u ishrani su jaja, piletina, svinjetina, soja, sir, mleko i drugi.
U nastavku opisujemo preostalih 8 esencijalnih amino kiselina koje u organizam moramo unositi putem ishrane, odnosno, suplemenata.
Metionin amino kiselina je nepolarna esencijalna amino kiselina i jedina, uz amin okiselinu cistein, sadrži sumpor. Metionin amino kiselina je međuprodukt u biosintezi cisteina, karnitina, taurina, lecitina i drugih fosfolipida. U metabolizmu čoveka služi u biohemijskim reakcijama.
Fenilalanin amino kiselina, životinje je ne mogu sintetisati, već je unose u telo ishranom. Fenilketonurija je nasledni metabolički poremećaj nemogućnosti metaboliziranja fenilalanina.
Triptofan amino kiselina - za mnoge organizme i ljude, triptofan je esencijalna amino kiselina. Što znači da se ne može sintetisati u organizmu, već ju je potrebno unesti hranom. Glavna uloga amino kiselina, uključujući triptofan, je izgradnja proteina. Osim toga, triptofan ima i dodatnu ulogu, izgrađuje: Serotonin, Melatonin, Niacin (Vitamin B3)
Treonin amino kiselina se sintetiše u biljkama i mikroorganizmima iz asparaginske kiseline.
Lizin amino kiselina je esencijalna amino kiselina. Amino kiselina lizin je nužan gradivni element svih proteina ljudskog tela. Izvor lizina u ishrani nalazi se u žitaricama, mahunarkama i ribi.
Glicin amino kiselina je najjednostavnija amino kiselina među proteinskim amino kiselinama, posebno važna prilikom izgradnje određenih struktura (npr. kolagena).
Histidin amino kiselinu nalazimo u voću kao što su banane, mesu, živini i mlečnim proizvodima. Može je se naći i u raznom povrću, ali u manjim količinama. Iz histidina nastaje histamin.
Arginin amino kiselina (ljudski organizam je može sintetisati zavisno o stepenu razvoja i zdravstvenom statusu pojedinca). Arginin amino kiselinu nalazimo u mnogim prehrambenim namirnicama: čokolada, meso (svinjetina, teletina, divljač, morska hrana, pernate životinje), mlečni proizvodi i semenke. Amino kiselina arginin ima važnu ulogu u deobi ćelija, zaceljivanju rana, izlučivanju amonijaka iz tela, otpuštanju hormona i ima imunološku ulogu.
Važno je još opisati i sledeće neesencijalne aminokiseline:
Tirozin amino kiselina je neurotransmiter i amino kiselina koja podstiče moždanu aktivnost. Najviše ga ima u mlečnim proizvodima, bananama, mahunama, avokadu, susamu i bademima.
On pospešuje pravilan rad štitne žlezde, hipofize, te podstiče oslobađanje hormona rasta i noradrenalina. Sprečava i potištenost, umor i razdražljivost... Suplemente L-tirozina najbolje bi bilo uzeti s obrokom koji obiluje ugljenim hidratima ili pre odlaska na spavanje.
Alanin amino kiselina učestvuje u metaboličkim putevima glikolize, glikoneogeneze i ciklusa limunske kiseline.
Glutamin amino kiselina - opširnije u posebnoj temi