
Optimalno funkcionisanje zglobova je važno za kretanje, ali i za adekvatan kvalitet života. Naše telo zaslužuje najbolje. Nemojte odlagati da se bavite zdravljem zglobova i pre nego što dođe do upale. Održavanje zdravlja zglobova je potrebno za nesmetano kretanje i obavljanje svakodnevnih aktivnosti, ali i prevenciju poremećaja, kao što je artritis.
Efikasni načini za održavanje zdravlja zglobova
Održavanje težine
Održavanje optimalne telesne mase je najvažnije za zglobove. Time se smanjuje pritisak, ublazava bol u već zahvaćenim zglobovima i sprečava oštećenje zglobova. Kod osoba sa prekomernom težinom dolazi do ubrzanog habanja zglobova, a to dovodi do osteoartritisa.
Fizička aktivnost
Redovna fizička aktivnost pomaže zglobovima da funkcionišu na ispravan način, olakšava ukočenost i ublažava umor. Jača mišiće koji podržavaju zglobove, poboljšava fleksibilnost i smanjuje ukočenost bez izazivanja preteranog stresa na zglobove. Posebno su korisne i aktivnosti niskog intenziteta, kao što je šetnja i vožnja bicikla.
Optimalna hidriranost
Optimalna hidratacija je neophodna jer se u zglobnim šupljinama nalazi sinovijalna tečnost koja služi za podmazivanje zglobova što omogućuje lakoću pokreta bez trenja.
Hidriranost je važna i za održavanje zdravlja hrskavice koja amortizuje zglobove.
Kontrola stresa
Stres izaziva napetost mišića. To dodatno dovodi do opterećenja zglobova. Važno je smanjenje stresa različitim tehnikama. Na taj način se omogućava smanjenje napetosti i održavanje zdravlja zglobova.
Pravilno držanje
Tokom sedenja, stajanja ili dizanja teških predmeta značajno je pravilno držanje tela. Tako se smanjuje stres i naprezanje zglobova.
Primena zdrave ishrane
Zdrava ishrana je neophodna za zglobove, jer smanjuje upalu. Namirnice značajne za zdravlje zglobova su:
- kalcijum i vitamin D su značajni za zdravlje kostiju (mlečni proizvodi i zeleno lisnato povrće);
- vitamini C i E štite zglobove od oksidativnog stresa. Namirnice bogate vitaminom C su: crvena paprika, limun, kivi, ananas;
- integralne žitarice: ražani hleb, ovsena kaša, integralni pirinač, ječam, kinoa;
- omega-3 masne kiseline sprečavaju upalu (losos, pastrmka, laneno seme, orasi);
- tamno zeleno lisnato povrće je bogato antioksidansima (kelj, brokoli, zelje, spanać);
- beli luk, crni luk i crveni luk imaju antiinflamatorna svojstva;
- pasulj i sočivo su odličan izvor proteina, vlakana i esencijalnih minerala. Imaju antioksidativna i antiinflamatorna svojstva;
- tamno crveno i plavo-ljubičasto voće dobijaju boju od fitohemikalija- antocijanina (višnje, borovnice, kupine, šipak, borovnice).
Budite odgovorni prema sebi, vodite zdrav i kvalitetan život. Izbalansirana ishrana i redovna fizička aktivnost su najvažniji, kao i dovoljno sna. Brinući o svom telu, omogućavate i optimalno zdravlje zglobova i normalno kretanje bez bolova.
LITERATURA
- Bilodeau, K. (2022, February 1). An anti-inflammatory diet may be good for your joints. Harvard Health. https://www.health.harvard.edu/nutrition/an-anti-inflammatory-diet-may-b...
- Schönenberger, K. A., Schüpfer, A.-C., Gloy, V. L., Hasler, P., Stanga, Z., Kaegi-Braun, N., & Reber, E. (2021). Effect of Anti-Inflammatory Diets on Pain in Rheumatoid Arthritis: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients, 13(12), 4221. doi:10.3390/nu13124221
Genel, F., Kale, M., Pavlovic, N., Flood, V. M., Naylor, J. M., & Adie, S. (2020). Health effects of a low-inflammatory diet in adults with arthritis: a systematic review and meta-analysis. Journal of Nutritional Science, 9. doi:10.1017/jns.2020.31