You are here

Malokrvnost kod sportista

Anemija ili malokrvnost je nizak nivo crvenih krvnih zrnaca a to su ćelije koje nose kiseonik u našoj krvi. Najčešći razlozi za anemiju su nasledni, nutritivni, hormonski, krvarenja i hronične bolesti. Anemija se takođe može razviti i kao odgovor na atletski trening. Crvena krvna zrnca se neprestano proizvode u koštanoj srži i njima je potrebno gvožđe, mineral koji dobijamo iz naše dijete. Gvožđe se koristi za stvaranje hemoglobina, proteina u eritrocitima koji zapravo nosi kiseonik. Bubrezi sa druge strane proizvode hormon nazvan eritropoetin, koji stimuliše koštanu srž da stvara eritrocite.

Anemija se dijagnostikuje pomoću dva jednostavna testa krvi: nivoa hemoglobina (protein koji prenosi kiseonik) i hematokrita (koncentracija eritrocita). Gvožđe u telu se obično meri nivoom feritina (merenjem zaliha gvožđa u telu) i nivom transferina (mereći količinu gvožđa za prenos kiseonika). Testovi takođe mere veličinu eritrocita - malu, normalnu ili veliku. Test veličine pomaže u određivanju vrste anemije koja se dijagnostikuje tako da ih dalje delimo na: normocitnu, mikrocitnu i makrocitnu.

Atletska anemija se javlja sa niskim nivoima hemoglobina ili hematokrita zbog normalnih adaptacija treninga, ali sa normalnim nivoima feritina i transferina. Pošto su nivoi feritina i transferina normalni, lečenje je nepotrebno. Međutim, ako sportistkinja bez anemije ima višak umora i ima nizak nivo feritina, trebalo bi da razmisli o dodavanju gvožđa jer bi njeno stanje moglo biti preteča stvarne anemije.

Dosta često sportista izdržljivosti, posebno ženskog pola, pita o upotrebi gvožđa za pomoć u povećanju performansi. Iako se čini logično da bi gvožđe, koje pomaže u prenošenju kiseonika, služilo u tu svrhu, nije uvek tako jednostavno.

Kod muškaraca, gvožđe će najverovatnije izazvati zatvor bez poboljšanja performansi, jer većina muškaraca nema nedostatak gvožđa. Žene koje imaju menstruaciju imaće koristi samo ako imaju malo gvožđa. Dakle, upotreba gvožđa zavisi od: 1) da li sportista ima anemiju; i 2) da li je gvožđe moglo da leči tu anemiju.

Anemija sa nedostatkom gvožđa obično se javlja kod žena u menstruaciji. Dijeta kojoj nedostaju određene hranljive materije - npr. vegetarijanska, veganska i niskokalorična dijeta - takođe može da izazove anemiju zbog nedostatka gvožđa, jer je crveno meso najveći izvor gvožđa. Dodatak gvožđa je tretman za ovu vrstu anemije. Oni koji meso isključuju iz ishrane moraju da osiguraju da unose dovoljno gvožđa i kalorija,.Dodavanje vitamina C unosu gvožđa može povećati apsorpciju gvožđa. Međutim, drugi dodaci koje vegetarijanci ili vegani mogu da koriste (npr. Kalcijum i magnezijum) mogu blokirati apsorpciju gvožđa. Imajući ovo na umu, uzimajte gvožđe i vitamin C u različito doba dana u odnosu na druge suplemente..

Atletska anemija se javlja sa niskim nivoima hemoglobina ili hematokrita zbog normalnih adaptacija treninga, ali sa normalnim nivoima feritina i transferitina. Pošto su nivoi feritina i transferina normalni, lečenje je nepotrebno. Međutim, ako sportistkinja bez anemije ima višak umora i ima nizak nivo feritina, trebalo bi da razmisli o dodavanju gvožđa, jer bi njeno stanje moglo biti preteča stvarne anemije.

 

 

Galerija: 
dr Mihailo Gavrilović
Specijalista sportske medicine