You are here

Glikemijski indeks u službi sporta

Na osnovu istraživanja provedenih na Australijskom institutu za sport (Australian Institute of Sport), a posebno na disciplinama srednjeg intenziteta koje dugo traju izvedena su određena pravila u vezi glikemijskog indeksa i sporta:

1. Glikemijski indeks može biti vrlo koristan alat u pripremi vrhunskih sportista za velika takmičenja. Ali, svakako ne treba preterivati; totalna kontrola nikad nije bila dobra jer lišava sportiste zadovoljstava. Treba izbegavati krupne greške, ali ne i sitničariti na jednoj kašiki voljenih musli za doručak!

2. Uprkos velikom optimizmu u korištenju, ne možemo reći da će svi sportisti jednako profitirati od GI. Generalna je ideja bila da će ustezanje od hrane sa visokim GI inicirati minimalni nadržaj gušterače na lučenje inzulina i tako osigurati energiju u trenutku kad to najviše treba. Pokazalo se, međutim, da od takve "štednje" postoji i bolje rješenje, tj. uzimanje energetika tokom samog nastupa ili neposredno pre njega! Možda je kombinovanje ovih metoda - najbolje!

3. Za vreme posebnih situacija i kod specifičnih pojedinaca, pre nastupa obrok sa hranom niskog GI može biti vrlo koristan. Neki vrhunski sportisti sat pre treninga ili takmičenja, a nakon konzumiranja ugljenohidratne hrane mogu imati i negativnu reakciju. Naime, oko 5% populacije vrhunskih sportista može imati nagli pad koncentracije šećera u krvi (hipoglikemiju) i tada se grozno oseća. Zašto do takve pojave dolazi nije poznato! Pre prolongiranih "tura" u treningu plivača, kada nije moguće davati neki od energetika, ugljikohidratna hrana niskog GI može imati presudno značenje.

4. Sportisti za vreme dužih treninga ili takmičenja moraju konzumirati odgovarajuće energetske pločice koje nose u džepovima. Šta će uzeti - stvar je procene stručnjaka (ne trenera), a zavisi najviše o afinitetu sportista. Može to biti neki izvor ugljenihidrata sa umerenim GI ili kombinacija saharoze i fruktoze, odnosno energetski napitak visokog glikemičnog indeksa.

5. Ugljenohidratna namirnica umerenog ili visokog GI podstiče oporavak glikogenskih rezervi u mišićima. Ključna stvar je odmah nakon treninga ili takmičenja početi sa obnovom glikogenskih rezervi, tj. sa davanjem obroka bogatih ukupnim ugljenohidratima (špageti, makaroni). Naravno, špageti ne mogu popuniti sve rezerve glikogena pa se preporučuje dodatno davanje energetika sa umerenim ili visokim GI.