You are here

Kalcijum i njegova važnost za organizam

Kalcijum je jedan od važnijih minerala neophodan ljudskom organizmu jer obezbeđuje čvrstinu kostiju, zuba, ima važnu ulogu u kontrakciji mišićnih ćelija, lučenju insulina, metabolizmu, varenju i ima blagotvorno dejstvo na nervne ćelije.

Kalcijum i osteoporoza

Osteoporoza je ozbiljan zdrastveni problem, posebno za žene. Iako se ova bolest više javlja kod starijih žena, riziku mogu biti izložene i mlade žene, naročito one koje su imale neredovan menstrualni ciklus, mogu biti izložene riziku od smanjenja koštane mase. Koštana masa se razvija od 35 do 40 godine. Međutim, maksimum koštane mase se postiže između 14 i 24 godine starosti. Količina koštane mase koju jedna žena ima od 35 godine snažno će uticati na podložnost frakturama u kasnijim godinama. Zbog toga je važno da mlade žene konzumiraju kalcijum tokom ranih godina svog života i u ranom zrelom dobu. Preporuka je da odrasle žene pre menopauze unose 1.000 mg kalcijuma dnevno, a posle menopauze žene koje ne uzimaju estrogen 1.500 mg kalcijuma dnevno.

Vitamin D potpomaže apsorpciju kalcijuma te je neizostavan. Primetićete da se vitamin D nalazi u velikom broju suplemenata kalcijuma kao dodatak.

Sportska amenoreja

Neke žene koje naporno treniraju gube menstruaciju usled poremećaja zvanog sportska amenoreja. Pojava ovog poremećaja je povezana sa više faktora, kao što je neadekvatna ishrana, energetska iscrpljenost, fizički stres i akutne i hronične hormonalne promene. Pojava sportske amonereje se podudara sa smanjenom proizvodnjom estrogena. Nedostatkom estrogena se povećava rizik od nastanka osteoporoze. Žene sa sportskom amonerejom treba da konzumiraju 1.500 mg kalcijuma dnevno. Kičmena koštana masa kod žena sa amonerejom je manja nego kod žena sa eumenorejom. Utvrđeno je da je gustina minerala u kostima ostaje daleko ispod prosečne za njihovu starosnu grupu četiri godine nakon uspostavljanja eumonereje.

Osobe alergične na laktozu i vegetarijanci takođe treba da vode računa o adekvatnom unosu kalcijuma.

Jedan od česćih problema kod gastrointestinalnog trakta je intolerancija laktoze. Laktaza je enzim odgovoran za razgradnju laktoze, ugljenog hidrata koji se obično nalazi u mlečnim proizvodima. Bez laktaze, laktoza ne moze da se svari i apsorbuje. Osobe sa intolerancijom laktoze ne moraju da se odreknu svih mlečnih proizvoda. Neke osobe mogu da podnesu manje količine laktoze u toku dana, a neke mogu da podnesu fermentisane mlečne proizvode jer bakterije u njima imaju svoju aktivnu laktozu.

Kalcijuma najviše ima u:

- mleku

- mlečnim proizvodima ( jogurt, sirevi, kiselo mleko, pavlaka, surutka…)

- ribi (losos, oslic, sardine..)

- koštunjavim plodovima i semenkama ( susam, orah, lesnik..)

- pečurkama (šampinjoni, vrganji, šitake)

- voću (borovnice, maline, kupine…)

- povrću ( brokoli, kelj, zelena salata, spanać, pasulj…)

Dakle, veoma je važno pravilnom i raznovrsnom ishranom svakoga dana uneti potrebne količine kalcijuma. Takođe ga možemo nadoknaditi I korišćenjem određenih suplemenata u vidu tablet tableta)

Mirjana_profile_pic_copy

Urednik
Povezani i slični tekstovi