You are here

Zašto boli peta?

Plantarni fasciitis predstavlja bolno stanje stopala uzrokovano upalom pripoja tabanske (plantarne) fascije na donjoj strani petne kosti (calcaneal tuberosity).

Plantarna fascija je vlaknasta aponeurosa koja se proteže od petne kosti (calcaneus), prema napred gde se pripaja na kostima i tetivama nožnih prstiju. Funkcija plantarne fascije je da pruži statičku podršku za očuvanje luka svoda stopla pri pokretima stopala, kao i da vrši apsorpciju udara u stopala pri kretanju.
Kako plantarna fascija pomaže pri hodu?
Tokom trčanja, sile koje deluju na stopalo dostižu jačinu 2-3 puta veću od telesne težine, a plantarna fascija deluje kao shok-absorbujući mehanizam. Pri podizanju pete u fasciji se nagomilava potencijalna energija, koja se pri podizanju prstiju od podloge pretvara u kinetičku.

Koji su simptomi plantarnog fascitisa?
- Bol
Glavni simptom je pojava oštrog bola u predelu pete sa prvih nekoliko koraka u jutarnjim satima. Bol jelokalizovan prvenstveno na donjem delu petne kosti (calcaneus), ali može zračiti i prema napred. Bol se obično smanjuje sa zagrevanjem, ali se obično vraća nakon aktivnosti. Bol se pojačava sa intenzivnijom aktivnosti, posebno pri sprintu. 
- Kako se utvrdjuje pregledom?
Pritisak u predelu petne kosti obično izaziva bol kod plantarnog fasciitisa. Takodje, bol se izaziva pasivnom dorsifleksijom (istezanjem) nožnih prstiju, ili pri hodu na petama ili prstima. 
Uzroci nastanka plantarnog fascitisa
Spoljašnji faktori rizika
1) Greške u treningu
Nepravilnosti u doziranju treninga (opterećenja) predstavljaju jedan od glavnih uzroka plantarnog fascitisa.
Sportisti obično imaju period povećanog intenziteta aktivnosti koji prethodi pojavi simptoma.
Trening eksplozivnosti i brzine, kao i trčanje na usponu predstavljaju rizične oblike treninga za nastanak plantarnog fascitisa. 
Trčanje na slabo absorbujućim podlogama predstavlja značajan izvor stresa za plantarnu fasiju. 
2)Neadekvatna oprema
Sportisti treba da koriste odgovarajuću vrstu obuće za svoje noge i vrstu sportske aktivnosti.
Sportska obuća brzo gubi svoja zaštitna svojstva, tako da treba biti oprezan i menjati obuću na vreme – jeftinije je promeniti patiku nego lečiti povredu!
Unutrašnji faktori rizika
1) Anatomski – građa stopala
Anatomski (strukturni) faktori rizika uključuju pes planus (ravno stopalo), pes cavus (udubljeno stopalo), nepravilan hod (overpronation – izvrtanje stopala)

Postojanje pes planus ili pes cavus povećava količinu stresa na plantarnoj fasciji koja teži da održi normalni luk stopala. 
2) Funkcionalni – funkcija hoda
Smanjena fleksibilnost mišića gastroknemijusa i ahilove tetive predstavljaju značajan faktor rizika za nastanak plantarnog fascitisa. Smanjena sposobnost dorzifleksije (podizanja)stopala povećava stres opterećenje u predelu strukture plantarne fascije.

3) Degenerativni – oštećenje stopala
Starenje i atrofija masnog jastučića na peti predstavljaju dva degenerativna faktora rizika za nastanak plantarnog fasciitisa.
Kako se leči plantarni fascitis?

Cilj lečenja plantarnog fascitisa je smanjenje upale i uklanjanje faktora rizika. 
U cilju smanjenje upale koriste se različita sredstva – lokalna krioterapija (led) + gel i na kraju lokalni kortikosteroidi. Veoma je važno analizirati moguće uzroke i ukloniti faktore koji utiču na nastanak upale plantarne fascije (strukturni, funkcionalni, spoljašnji uzroci...).
a) Akutna faza

Prva linija borbe protiv plantarnog fascitisa predstavlja terapija hladjenjem. Terapija hladjenjem može biti u vidu hladnih kupki i tuširanja, masaže ledom, hladna pakovanja. Hladna masaža se izvodi zaledjenom vodom iz čaše za jogurt, a zatim trlja ledom bolno mesto preko pete, kružnim pokretima i umerenim pritiskom 10-15 minuta. Posle leda se utrlja Lioton gel. Terapija led+gel se ponavlja tri puta na dan. U ovoj fazi lečenja se primenjuju i metode fizikalne terapije (magnet, struja, ultrazvuk, laser...)
b) Faza oporavka
Ova faza obuhvata program jačanja muskulature plantarne stane stopala u cilju korigovanja spuštenosti luka stopala (pes planus) i rasterećenja plantarne fascije. Primenjuju se različite vežbe: vežbe sa peškirom ili elastičnom trakom, vežbe sa klikerima ili kockicama, vežbe tapkanja. Vežbe uz pomoć peškira podrazumevaju suprotstavljanje stopalom sili vučenja peškira rukama ka sebi. Vežba klikerima podrazumeva premeštanje klikera ili kockica skupljenim prstima sa jednog mesta na podu na drugo. Vežba tapkanja se izodi lupkanjem prstima po podu pri čemu je palac sve vreme na podlozi.

Posle vežbi jačanja mišića stopala treba raditi vežbe istezanja za plantarnu fasciju - istezanje podkolenica zadne lože i istezanje stopala. Vežbe istezanja se izvode sa osloncem na zid, ili sa nogom podigntom pod 90 stepeni za zadnju ložu. Pre početka istezanja obavezno je zagrevanje mišića koji se istežu.

Kortikosteroidne injekcije
U slučajevima koji ne reaguju na konzervativan tretman fizikalnim procedurama mogu se primeniti infiltracije kortikosteroida. Pri aplikaciji kortiko preparata uvek treba biti oprezan - voditi računa o povećanom riziku od nastanka rupture plantarne fasicje i atrofije masnog jastučeta pete.

Ortotski tretman
Dodatni tretman ovog sindroma podrazumeva nošenje različitih ortoza. Pacijenti koji imaju niži luk stopala (pes planus) apsorbuju veću oličinu mehaničkog stresa na nivou plantarne fascije. Na ovome se bazira jedno od bitnih principa lečenja ovog sindroma – podizanje luka stopala. Ovo se postiže upotrebom ortoskih sredstava i jačanjem mišića plantarne (tabanske) strane stopala. Ortoze mogu biti u vidu uložaka, jastučića ili traka za podizanje luka stopala. Takodje, moguća je i primena kineziotejpinga u cilju podrške luku stopala i rasterećenja i smanjenja bolnosti plantarne fascije. Primenjuju se i silikonski jastučići – podmetači za ispod pete (absorbuje udarce na fasciji i rasterećuju fasciju).
Kako sprečiti nastanak plantarnog fascitisa?

- pravilno doziran trening

- redovno istezanje, posebno listova i stopala

- korigovanje deformiteta stopala (ulošci)

- korekcija obuće

- smanjenje telesne težine

- izbegavati trčanje po usponu

- radite vežbe za jačanje mišića stopala

Ognjen Peđa Tutorov
lekar - sportska medicina